Projektový den Zemská brána
PROJEKTOVÝ DEN ZEMSKÁ BRÁNA
Program projektového dne Zemská brána byl určen žákům 7. ročníku. Žáci vědí z hodin vlastivědy, že Česká republika jako střecha Evropy je prameništěm mnoha vodních toků, tedy i řeky Orlice, která vzniká soutokem Tiché a Divoké Orlice. Nedaleko Bartošovic v Orlických horách se nachází na Divoké Orlici Zemská brána, stala cílem projektového dne.
Naučná stezka procházející přírodní rezervací Zemská brána v CHKO Orlické hory nás provázela balvanitým údolím Divoké Orlice. V lesnatém říčním korytu jsme pozorovali množství balvanů a peřejí. Tok Divoké Orlice obklopovaly místy převážně rulové skalní útvary. Na naučné stezce, která měla 10 zastavení, se žáci seznámili s přírodními úkazy i životem lidí v dobách minulých. Cestu za poznáním jsme si okořenili vědomostní soutěží mezi dívčím a chlapeckým týmem. Žáci hledali odpovědi na otázky hlavně o rostlinách a zvířatech, které tuto krajinu obývají. Míjeli jsme Pašeráckou lávku, procházeli jsme kolem prostranství, kde kdysi stával lovecký empírový zámeček Lusthaus. Cesta nás vedla také k několika stavbám pevnostního opevnění z období 1937–1938. Další ze zastavení naučné stezky bylo věnováno Ledříčkově skále s malou jeskyni, ve které dle pověsti žil loupežník Ledříček.
Z Klášterce jsme odjeli autobusem a připomněli si cestou přehradní nádrž Pastviny, kterou jsme míjeli. V odpoledních hodinách jsme se vrátili zpět do Červené Vody.
Na trase naučné stezky se žáci dozvěděli řadu informací o zdejší přírodě a minulosti Orlických hor spjaté s působením člověka. Přírodní scenérie, které znali z obrázků, viděli na vlastní oči a pořídili si spoustu vlastních fotografií
- foto Mgr. Veselá a žáci 7. ročníku